سانچی رویاهایی که دود شد

کشتی نفت‌کش سانچی شنبه‌شب شانزدهم دی‌ماه، ساعت‌ ٨:١٠ به‌وقت محلی چین با یک کشتی باربری چینی در ١۵٠‌مایلی (٢٨٢ کیلومتر) شانگهای در دریای چین تصادم کرد. در این حادثه ۳۲ پرسنل نفت‌کش ایرانی مفقود شدند، که از این تعداد دو نفر بنگلادشی بودند. در هفته‌ای که گذشت میلیون‌ها ایرانی به همراه خانواده‌های این پرسنل آرزو کردند که با خاموش شدن آتش به عزیزان خود برسند، البته از طرق مختلف از مقام‌های مسئول مختلف تقاضای همکاری کردند. مقام‌های چینی تنها ۲۰ دقیقه پس‌ازاین حادثه، آن را به مسئولان ایرانی گزارش دادند.

با پیدا شدن سه جسد سوخته و انجام آزمایش دی ان ای امیدها برای سلامت یافتن باقی پرسنل کم‌تر شد. روز شنبه باگذشت هشت روز از این حادثه جعبه سیاه نفت‌کش پیدا شد اما هنوز علت دقیق این حادثه مشخص نیست. این در حالی است که خانواده این پرسنل نسبت به‌سرعت انجام اطفای حریق و نجات جان‌عزیزانشان معترض هستند. البته باگذشت چند روز و مشخص شدن ابعاد دقیق حادثه بهتر می‌توان در مورد کارهایی که می‌بایست در روزهای نخست صورت گرفت صحبت کرد.

خدمه کشتی شهید خدمت‌اند

علی ربیعی وزیر کار که مسئول کمیته بررسی حادثه نفت‌کش سانچی – از سوی رئیس‌جمهور شد- در نامه به رئیس‌جمهور اعلام کرد: «خدمه نفت‌کش سانچی در ساعت اولیه سانحه فوت کرده بودند. در متن نامه ربیعی، آمده است.« ضمن عرض تسلیت به جنابعالی و ملت بزرگ ایران و خانواده‌های محترم و بازماندگان کارکنان نفت‌کش سانچی و کلیه کارکنان عزیز و ایثارگر شرکت ملی نفت‌کش ایران در اقصی نقاط دنیا، با تاسف تمام به استحضار می‌رسانم مطابق شواهد به‌دست‌آمده در محل و نظریه قاطع مقامات چینی و کارشناسان ایرانی در حوزه نفت و گاز سازمان بندرها و دریانوردی، انفجار به این وسعت و حجم آتش و نیز گازهای سمی متصاعد شده، منجر به فوت خدمه قهرمان اقتصاد مقاومتی، در ساعت اولیه حادثه گردیده است. تلاش‌های طاقت‌فرسا برای اطفاء حریق و انتقال پیکرهای مطهر نیز میسر نگردید.

این‌جانب درخواست اعلام عزای عمومی و نیز اقدام برای شهید خدمت نامیده شدن از هیئت محترم وزیران رادارم.»
تسکین دادن ربیعی به همسر شهید نفتکش

علی ربیعی وزیر کار در تماس تلفنی در حال آرام کردن همسر یکی از شهدای نفتکش سانچی گفت:«دخترعزیزم خدا هست. من هم جای پدرت هستم. آن مرحوم هم در راه کشورو وطن اش رفت. به خانه برو و از فرزندت نگهداری کن. محکم باش. این تقدیر تو بوده دخترعزیزم. خدا به همه شما صبر بدهد.»

صبح دیروز خبرهای ضدونقیضی در مورد غرق شدن کامل این نفت‌کش در رسانه‌ها عنوان شد که درنهایت سازمان بندرها و دریانوردی غرق شدن نفت‌کش ایرانی را تائید کرد و در پیامی جان باختن ۳۲ نفر از کارکنان و خدمه کشتی را به ایرانیان تسلیت گفت. سازمان بندرها و دریانوردی در پیامی تحت عنوان «خداحافظ ای داغ بر دل نشسته؛ ۳۲ فرشته از دریا به ملکوت رفتند»، رسماً غرق شدن نفت‌کش ایرانی دچار حریق شده در آب‌های چین را اعلام کرد و نوشت: «سازمان بندرها و دریانوردی این مصیبت بزرگ را به بازماندگان جامعه دریایی کشور و هم‌میهنان عزیز تسلیت می‌گوید.» پیش‌تر نیز محمد راستاد مدیرعامل این سازمان در آخرین اظهارنظر خود اعلام کرده بود: « روز یکشنبه حجم آتش کشتی افزایش یافت و آتش تمام طول کشتی را فراگرفت، به همین دلیل امکان ورود تکاوران به کشتی فراهم نبود.» او افزود: «در مورد آخرین وضعیت سانچی

باید گفت کشتی شناور بودن خود را ازدست‌داده و غرق شد.» معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد عملیات جست‌وجوی ۲۹ پرسنل کشتی گفت: «امیدی به پیدا کردن مفقودین نیست. تکاوران ایرانی و تیم چینی با این وضعیت کشتی نمی‌توانند به آن وارد شوند.»

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی نیز در پی سانحه دلخراش سانحه کشتی نفت‌کش و ناپدید شدن تعدادی از دریانوردان کشورمان با انتشار پیامی با خانواده این عزیزان ابراز همدردی کرد. اسامی ۳۲ سرنشین و خدمه نفت‌کش سانچی که ۸ روز پیش در ۱۵۸مایلی سواحل شرقی چین دچار حریق شد به این شرح است: مجید قصابی عروجی، کاپیتان فرید محبی، سرمهندس،مجید نقیان، افسر اول، حسین جهانی هل‌آباد، افسر دوم، احسان ابولی قاسم‌آبادی، افسر دوم، میلاد عنایتی، افسر سوم، حامد بهاری هشکوایی، مهندس دوم، محمدرضا رضازاده ماسوله، مهندس سوم، مهدی سادگی، مهندس سوم، حسن رومیانی، مهندس چهارم، محمد کاووسی تکاب، افسر تدارکات، بهرام اتحاد، افسر برق، عبدالغنی سامری، سرملوان، ابوذر نظامی، کمک سر ملوان، سیدجواد حیدری، ملوان یکم، محمدساجب علی میریدها، ملوان یکم، محمدهارون راشید، ملوان یکم، علیرضا نجفی‎فر، ملوان دوم، علی حیدریه کهن، ملوان دوم، بهرام پوریانی، تعمیرکار، یاور افشاری، روغن کار، میلاد آروی، روغن کار، مسلم علیزاده نودهی، روغن‎کار، عبدالکریم بشارتی‌پور، سرآشپز، امید ضیایی، کمک سرآشپز، ایوب مظفری عبدگاه، مهماندار، احسان فرجی، مهماندار، سعید دهقانی، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ، پوریا عیدی‌پور، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ، سجاد عبداللهی، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ، محمد پیریائی، دانشجوی موتور از دانشگاه صنعت نفت محمودآباد، ساقی فعال، همسر حسین جهانی هل‎آباد.
در پی این حادثه کادر فنی و اعضای تیم ملی فوتبال ایران در پیامی درگذشت ۳۰ ایرانی در سانحه سانچی را تسلیت گفتند. در این پیام آمده است: «حادثه غم‌انگیز درگذشت ۳۰ خدمه ایرانی که در حال خدمت به ایران بودند و بر اثر سانحه، جان به جان‌آفرین تسلیم کردند، غم بزرگی در دل میلیون‌ها ایرانی کاشت. در این تراژدی بزرگ،تک‌تک اعضای تیم ملی در کنار خانواده‌های این عزیزان قرار دارند. خداوند این فرزندان ملت را مورد آمرزش قرار دهد.»

واکنش بازیگر «جنگ‌ نفت‌کش‌ها» به حادثه تلخ «سانچی»

مجید مظفری بازیگر فیلم« جنگ نفت‌کش‌ها» با تسلیت به خانواده‌های دریانوردانی که در حادثه کشتی سانچی جان خود را از دست دادند، گفت: «مطمئن هستم روح این عزیزان شاد و آزاد و به زلالی آب دریاست و به‌جاست که مردم بدانند این افراد زحمات و خطرات زیادی را هنگامی‌که روی کشتی هستند، متحمل می‌شوند.»

بازیگر فیلم‌های «جنگ نفت‌کش‌ها» و «کشتی آنجلیکا» در پی جان باختن دریانوردان حادثه کشتی «سانچی» به ایسنا با توجه به تجربه بازیگری خود و حضور در کشتی و دریا بیان کرد: «اصولاً کشتی‌هایی که بارشان محموله‌هایی چون نفت است، وضعیت خیلی خطرناکی دارند چون کسانی که در این کشتی‌ها سفر می‌کنند با گازهایی مواجه هستند که از بنزین هم سمی‌تر و خطرناک‌تر است و مثل یک بمب متحرک روی آب می‌ماند.»

او گفت: «دوستانی که روی چنین کشتی‌هایی کار می‌کنند، خیلی زحمت می‌کشند و جان خود را کف دستشان گذاشتند. آن‌ها در طول شب‌ها و روزهایی که روی کشتی هستند با اتفاقات گوناگونی مثل طوفان درگیر می‌شوند و همچنین در مواردی مشکلات جسمی هم پیدا می‌کنند، از طرفی دیگر پس از مدتی کارشان عادی می‌شود و به آدم‌هایی حساس تبدیل می‌شوند؛ آدم‌هایی که دور از خانواده هستند و به هیچ جایی دسترسی ندارند، حتی محوطه‌ای که در آن می‌توانند تردد کنند بسیار محدود است و حضور در چنین فضایی تحمل و صبوری زیادی می‌خواهد که یک نفر روزها، هفته‌ها و ماه‌ها در دریا صبح را به شب برساند و وقتی صبح از خواب برمی‌خیزد بازهم اطرافش فقط آب باشد.» مظفری با اشاره به تجربه‌های بازیگری خود ادامه داد: «من این وضعیت را تجربه کردم که پس از سپری کردن زمانی طولانی در کشتی، وقتی خشکی می‌دیدیم شوق و شعف زیادی در ما ایجاد می‌شد و درک کرده‌ام که طبیعت دریا طوری است که آدمی به خدا خیلی نزدیک می‌شود و ازآنجاکه اطرافتان را آب می‌گیرد شما نقطه پرگار می‌شوید.»

این بازیگر گفت: «من مطمئن هستم روح دریانوردان این کشتی آزاد و به زلالی آب دریاست و خیلی متاسفم از واقعه‌ای که رخ‌داده است. به خانواده‌های آن‌ها تسلیت می‌گویم و امیدوارم صبوری کنند به‌ویژه خانواده آن زوج عزیزی که هر دو باهم در این کشتی حضور داشتند چراکه می‌دانم اگر دریانوردی بخواهد همسرش را در سفر همراه داشته باشد با چه قوانین و پیگیری‌های سختی روبروست.»

او افزود:«بااین‌حال ما نیز باید بیشتر توجه کنیم چون این افراد در زمان جنگ، نفت را از مملکت می‌بردند تا چرخ اقتصاد بچرخد و کاری بزرگ انجام می‌دادند، درست همانند کسانی که در خط اول جبهه می‌جنگیدند و مردم باید بدانند دریانوردان زحمت زیادی می‌کشند و هرلحظه از زندگی‌شان پر از مخاطره است، درحالی‌که ما در شهر باک‌های بنزین خود را با ماشین‌های تک‌سرنشین پر می‌کنیم و وقتی هم اتفاقی می‌افتد به بنزین و انرژی‌هایی که داریم پناه می‌بریم، اما توجه نمی‌کنیم که چطوری همین بنزین حمل می‌شود و به دست ما می‌رسد و فقط بی‌محابا از آن‌ها استفاده می‌کنیم.» یادآور می‌شویم؛ سینمای ایران در دهه‌های گذشته فیلم‌هایی را در تاریخ خود ثبت کرده که داستان آن در کشتی و دریا می‌گذشته است که از آن جمله به «کشتی آنجلیکا»، «جنگ نفت‌کش‌ها»، «راه‌آبی ابریشم»، «ناخدا خورشید» می‌توان اشاره کرد.