ضرورت توجه جدی به صادرات تجهیزات پزشکی

قائم‌مقام وزیر بهداشت در امور بین‌الملل در نشست نمایندگان تجهیزات پزشکی تاکید کرد

قائم مقام وزریر بهداشت در نشست تجهیرات پزشکیقائم‌مقام وزیر بهداشت در امور بین‌الملل با بیان اینکه باید در بخش تولید و صادرات اتفاق جدیدی در کشور رخ دهد، اظهار داشت: «وزارت بهداشت در مقایسه با سایر بخش‌ها وقت زیادی برای صادرات دارو و تجهیزات پزشکی گذاشته و در زمینه مذاکره با کشورهای هدف در حوزه سلامت تلاش‌های زیادی شده است.»

سوریه و عراق، فرصتى براى صادرات تجهیزات پزشکى

به گزارش سپید، محسن اسدی‌لاری، قائم‌مقام وزیر بهداشت در امور بین‌الملل در نشست مشترک با رئیس اداره کل تجهیزات پزشکی و نمایندگان اتحادیه و انجمن‌های تجهیزات پزشکی، گفت: «بیش از ده‌ها ملاقات و مذاکره با همتای عراقی در زمینه صادرات انجام و برای این مذاکرات وقت و انرژی زیادی صرف شده و امتیازات خیلی خوبی کسب شده است.»

وی با بیان اینکه در بخش تولید و صادرات باید اتفاق جدیدی در کشور بیفتد، افزود: «شرایط بعد از برجام واقعاً می‌توانست بهتر رقم بخورد اما مقدار زیادی از مشکلات به خاطر مسائل داخلی است، البته مشکلات بین‌المللی زیادی وجود دارد اما مشکلات داخلی هم زیاد است.»

وی با بیان اینکه یکی از اقداماتی که وزارت بهداشت شروع کرد و همت جدی دولت نیز بر آن است، ساخت بیمارستان‌ها است، اظهار کرد: «در این زمینه کشورهای دیگر نیز همکاری‌های زیادی کردند. اگر زمینه‌ای برای اقدامات در نظام سلامت وجود داشت، می‌توانستیم بهتر بهره‌برداری کنیم و بخش‌های دیگر کارهای خود را تا حدی پیش بردند. به‌طور مثال در بخش راه و ترابری و نفت کارهای خوبی انجام شد. بنابراین زمینه‌های بسیاری وجود دارد و اگر ما تجهیز بودیم و انجمن‌ها زودتر وارد میدان شده بودند شاید می‌توانستیم موفق‌تر باشیم.»

قائم‌مقام وزیر بهداشت در امور بین‌الملل با اشاره به همایش برگزار شده در جذب سرمایه‌گذار خارجی و اقدامات جدی صورت گرفته در زمینه ساخت بیمارستان توسط سه شرکت کره‌ای و پروژه‌های دیگر اضافه کرد: «این اتفاق می‌توانست زودتر بیفتد. هرچند که در زمینه تجهیزات پزشکی و دارو نیز اقدامات خیلی خوبی انجام شده اما با توجه به شرایط بسیار خوبی که دستگاه دیپلماسی فراهم کرده و تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی باید به صادرات و افزایش تولیدات داخلی توجه کرد.»

اسدی‌لاری با اشاره به کشورهای افغانستان و پاکستان و مذاکرات زیاد انجام شده با آنها اظهار کرد: «ابراز تمایل از طرف آنها برای همکاری با ایران وجود دارد ضمن اینکه عمانی‌ها نیز به سندیکای دارویی نامه زدند و علاقه دارند به‌صورت مستقیم با ایران ارتباط داشته باشند که در این راستا هیئت بلندپایه‌ای از عمان به ایران برای انعقاد قرارداد خواهد آمد.» وی همچنین از انجمن‌ها و اتحادیه‌های تجهیزات پزشکی حاضر در جلسه نیز خواست که از امکانات پیش آمده توسط دستگاه دیپلماسی استفاده و بررسی کنند که آیا کشور آمادگی برای این اقدامات را دارد یا خیر.»

وی افزود: «هفته آتی نماینده بلاروس و سوریه در کشور خواهند بود و باید توجه کرد که بعد از تثبیت امنیت در سوریه، می‌توان از این فرصت حداکثر استفاده را کرد. ضمناً سرمایه‌گذاری مشترک با طرف سوریه‌ای و لبنانی امکان‌پذیر است و می‌توان همکاری آموزشی و فنی را به‌صورت درازمدت با این کشورها انجام داد. البته بسیاری از این کشورها تمایل دارند که ایران به‌عنوان «هاب» و کانون منطقه‌ای مطرح شود تا کشورهای اروپایی علاقه‌مند به همکاری با طرف ایرانی پس از تجهیز شرکت‌های ایرانی و فراهم کردن تسهیلات و امکانات، مسائل بانکی و تضمین‌های لازم برای سرمایه‌گذاری مشکلی نداشته باشند.»

اسدی‌لاری در پایان گفت: «وزیر بهداشت به‌صورت موکد در زمینه صادرات تاکید کرده و تسهیلات خوبی توسط دولت در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه کشورهای شرق آسیا نیز برای تامین فاینانس‌های کوچک آمادگی دارند. از طرفی هماهنگی در صادرات باید اتفاق بیفتد و برخی کشورها به‌عنوان هدف انتخاب شوند که البته این اقدامات انجام شده و شرکت‌ها باید در این زمینه همکاری بیشتری انجام دهند. ضمن اینکه ما انتظار داشتیم شرکت‌های خارجی در ایران دفتر باز کنند ولی باید توجه کنیم که کشورهای دیگر نیز این انتظارات را دارند. به‌طور مثال می‌توان به افغانستان جور دیگری نگاه کرد زیرا این کشور جای کار زیادی دارد. در کنار این اقدامات باید بازار منطقه و فرامنطقه‌ای را در نظر گرفت تا بتوان با همکاری کشورها و شرکای قابل‌اعتماد، اقدامات مشترکی را انجام داد.»

صادرات تجهیزات پزشکی ایرانی به عمان و آلمان

مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو نیز در این نشست با بیان اینکه علاوه بر تولیدکنندگان، صادرکنندگان حوزه تجهیزات پزشکی هم باید فعالیت بیشتری داشته باشند، گفت: «شرکت‌های واردکننده نیز می‌توانند نمایندگی شرکت‌های خارجی را داشته باشند. از طرفی شرکت‌های ما در زمینه ارائه خدمات پس از فروش هم تجربه زیادی دارند. البته خوشبختانه سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه تجهیزات اتفاق افتاده است و شرکت‌های اروپایی سرمایه‌گذاری خوبی در کشور انجام دادند.»

رضا مسایلی افزود: «شرکت‌های قدیمی نیز به بحث تولید نگاه ویژه داشته‌اند و تولید تحت برند خارجی را انجام می‌دهند. ضمن اینکه ظرفیت بسیار خوبی است که این شرکت‌های قدیمی ارتباط خوبی با کمپانی‌های خارجی و شناخت خوبی از رقبا و منطقه دارند و کار تولید را در کشور انجام داده‌اند.» وی ایجاد هاب و کانون‌های تجاری در زمینه تولید در حوزه تجهیزات پزشکی را ضروری دانست و گفت: «این کانون‌ها باید تبلور تولید تجهیزات پزشکی در کشور باشد، درعین‌حال زیرساخت‌های ما بسیار قوی است و بر مشکلات نیز آگاه هستیم اما باید تمرکز کنیم و مشکلات نباید باعث توقف کارهای ما شود. اگر قرار باشد مشکلات باعث ناامیدی شود، موجب باختن حال و آینده خواهد شد.»

مسائلی ضمن اظهار امیدواری برای حل بدهی شرکت‌ها، اظهار کرد: «بعد از آن روی بحث تولید و صادرات جای کار زیادی وجود دارد و در حال حاضر نسبت به ۱۰ سال پیش که در این حوزه بودم، افراد زیادی وارد حوزه شده‌اند و حالا باید روی برندینگ شرکت‌ها کار کنیم. همچنین برای برندینگ می‌توان به قالب‌های هنری مختلف فکر کرد و نظمی در این زمینه ایجاد کنیم. فضای جامعه باید به بالا رفتن سطح کیفیت زندگی حرکت کند، اما عموماً به مسائل سیاسی فکر می‌کنیم که نه به درد دنیا می‌خورد و نه آخرت.»

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در پایان با بیان اینکه کشور عمان می‌تواند جایگزینی مطمئن در حوزه صادراتی تجهیزات پزشکی به‌جای کشور امارات باشد، گفت: «درعین‌حال فرصت‌های سرمایه‌گذاری در آلمان هم وجود دارد که سفیر ایران در آن کشور پیگیر نشست مشترکی در این خصوص است. با اشاره به ضرورت گفتمان‌سازی در حوزه سلامت، گفت: «پرداختن به این مهم می‌تواند باعث بالا رفتن کیفیت زندگی مردم شود.»